Cast
Bill Bolender | ... | Walrut Hed / Squamatan Elder / Squamatan Foreman (voice) | |
Claudia Christian | ... | Lead Magasse Sister / Guard Post / Squamatan Worker (voice) | |
Gideon Emery | ... | Sol Trooper / Infestation Worker (voice) | |
Kelly Fuller | ... | Kit Ballard (voice) | |
Peter A. Hulne | ... | Squamatan Trooper / Medic / Squamatan Farmer (voice) | |
Dave B. Mitchell | ... | Hundert Tonne (voice) | |
Mike Rock | ... | Sol Centurion / Nomad Leader / Squamatan Worker #5 (voice) | |
Eliza Schneider | ... | Justice Kreel / Terra-Gin / Squamatan Female #1 (voice) | |
Clint Skene | ... | Additional Voices (voice) | |
Steve Stamatiadis | ... | Additional Voices (voice) | |
Anne-Marie Weber | ... | Additional Voices (voice) | |
Debi Mae West | ... | Terra-Li / Hag / Squamatan Female #3 (voice) |
Produced by
Rich Foster | ... | assistant producer |
Jonathan Moses | ... | senior producer: Atari |
Gordon Moyes | ... | producer (as Gordon Mayes) |
Lindsay Parmenter | ... | producer: Merkury Engine and Tools |
Heidi Stapleton | ... | producer |
Music by
George Stamatiadis |
Cinematography by
Clint Skene |
Editing by
Matt Flinn | ... | cinema editor |
Art Direction by
Steve Stamatiadis |
Art Department
Tim Berry | ... | lead prop artist |
Mark Douglas | ... | lead artist |
Joel Duncan | ... | lead artist |
Michael Fitzhywel | ... | prop artist |
Michael Hook | ... | character artist |
Khoung Le | ... | prop artist |
Francois-Xavier Melard | ... | character artist |
Adam Nichols | ... | concept artist |
Tony Parmenter | ... | lead artist |
Jared Pullen | ... | storyboard artist |
Yuka Ueda | ... | prop artist |
Jane Venter | ... | 3d environment artist |
Roderick Wong | ... | storyboard artist |
Animation Department
John Aitchison | ... | animator: cinematics |
Stewart Alves | ... | animator: cinematics |
Lloyd Bradbury | ... | animator |
Andy Finlayson | ... | animator: cinematics (as Andrew Finlayson) (credit only) |
Lisa Hack | ... | animator: cinematics |
Daniel Harris | ... | additional animator |
Michael Hook | ... | additional animator |
Mike Paech | ... | animator |
Damian Pin | ... | animator: cinematics |
Darren Randall | ... | cutscene animator |
Chris Rentoul | ... | animator: cinematics |
Brian Riordan | ... | animator: cinematics |
Jason Taylor | ... | animator: cinematics |
Karinga Wells | ... | animator: cinematics |
Editorial Department
Matthew Morris | ... | additional editing |
Additional Crew
Brendan Hutchison | ... | it support |
Allen McConnell | ... | senior programmer |
Steve Stamatiadis | ... | creative director |
Thanks
Michael Douglas | ... | special thanks: Krome |
Alex Duncan | ... | special thanks: Krome |
Jason Duong | ... | special thanks: Krome |
Jamie Iadisernia | ... | special thanks: Atari |
Rod Mannix | ... | special thanks: Krome |
Shanyn Poots | ... | special thanks: Krome |
Kevin Reilly | ... | special thanks: Krome |
David Rosenbaum | ... | special thanks: Krome |
Angie Simpkin | ... | special thanks: Krome |