Special Unit 2 (TV Series)
The Straw (2002)
Full Cast & Crew
Directed by
Rod Hardy |
Writing Credits
Evan Katz | ... | (creator) |
Scott Nimerfro | ... | (writer) |
Martin Weiss | ... | (writer) |
Cast (in credits order)
Michael Landes | ... | Detective Nicholas O'Malley | |
Alexondra Lee | ... | Detective Kate Benson | |
Richard Gant | ... | Captain Richard Page | |
Danny Woodburn | ... | Carl the Gnome | |
Jonathan Togo | ... | Jonathan | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Brian Anderson | ... | Lester | |
Tim Bissett | ... | Al | |
Marina Black | ... | Dr. Colleen Moore | |
Stephen Cloud | ... | Sean | |
Rob deLeeuw | ... | Teddy | |
Adrian Formosa | ... | Security Guard | |
Vincent Gale | ... | Martinez | |
Joshua B. Hamlin | ... | Scarecrow | |
Hiro Kanagawa | ... | Madison | |
Brandy Kopp | ... | Sienna (as Brandy Heidrick) | |
Andrew Laurenson | ... | Edwin Cass | |
Darcy Laurie | ... | Meyers | |
Sarah Le Greca | ... | Girl | |
Melanie McLaren | ... | Heather | |
Eliza Norbury | ... | Safron (as Eliza Murbach) | |
Pauley Perrette | ... | Alice Cramer | |
Andrew Stone | ... | Joey | |
Cyrus Thiedeke | ... | Movie Guy | |
Dave 'Squatch' Ward | ... | Jackie | |
Natasha Wilson | ... | Trish |
Produced by
Evan Katz | ... | executive producer |
Keira Morrisette | ... | associate producer |
Music by
Mark Morgan |
Editing by
Terry Kelley |
Casting By
Anya Colloff | ||
Jennifer Fishman | ||
Lorna Johnson | ||
Ellie Kanner | ||
Amy McIntyre Britt |
Production Design by
Jill Scott |
Art Direction by
Eija Johnson |
Set Decoration by
Kristen Maine |
Costume Design by
Maya Mani |
Makeup Department
Cindy Barlow | ... | makeup artist |
Russell Brady | ... | hair stylist |
Marisa Cappellaro | ... | hair stylist |
Mike Fields | ... | special makeup effects: Vancouver |
Leanne Rae Podavin | ... | special makeup effects artist |
Debbie Vandelaar | ... | makeup artist |
Production Management
Simon Abbott | ... | production manager |
Laura Ioanou | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Dean Choe | ... | second unit director |
Joanne Gerein | ... | first assistant director |
Philip Katsikas | ... | second assistant director |
Rob Larson | ... | third assistant director |
Art Department
Gerri Crawford | ... | props |
Kenneth H. Hawryliw | ... | property master |
Martin Quesnel | ... | construction coordinator |
Robin Stooshnov | ... | assistant property master |
Paul Wagner | ... | props |
Sound Department
Lindsay Bucknell | ... | production sound mixer |
Wilson Dyer | ... | supervising sound editor |
Mark D. Fleming | ... | re-recording mixer |
George Haddad | ... | re-recording mixer |
Dennis Kirk | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Guy Himber | ... | creature supervisor |
Gary Paller | ... | special effects coordinator |
Gary Pawlowski | ... | creature effects crew |
Patrick Tatopoulos | ... | creature designer / creature fabricator / creature supervisor |
Visual Effects by
Paul Cox | ... | visual effects supervisor (as Paul R. Cox) |
Jim Finn | ... | visual effects consultant |
Ivan Hayden | ... | visual effects coordinator |
Gavin Mills | ... | visual effects artist |
Marcus Pearce | ... | video graphics designer |
Jeremy Price | ... | video graphics designer |
Richard Trus | ... | facilities producer |
Stunts
Robert N. Bell | ... | stunt performer |
Dean Choe | ... | stunt coordinator |
Nicole Randall | ... | Stunt Double: Alexondra Lee |
Camera and Electrical Department
Michael Bruce Adams | ... | first assistant camera (as Michael Adams) |
John Davidson | ... | camera operator |
Tim Moynihan | ... | camera operator |
Randy Stamhuis | ... | key grip |
David S. Warner | ... | gaffer |
James Kantola | ... | grip (uncredited) |
Casting Department
Helen Mossler | ... | casting executive |
A.J. Unger | ... | casting: Canada |
Costume and Wardrobe Department
Diana Patterson | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Scott Freeman | ... | Artist Inventor of Agnostic Tapeless Conform Workflow includes Roundtrip / Digital Dailies Producer / Finishing Artist / assistant on-line editor |
Roy C. Poole | ... | assistant editor |
Frank Robinson | ... | colorist (uncredited) |
Location Management
Russ Hamilton | ... | location manager (as Russell Hamilton) |
Lynn M. van Kuilenburg | ... | location manager |
Grant Lutz | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Kama Hayes | ... | music supervisor |
Teri Wolf | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Suzanne Marcus Levine | ... | script coordinator |
Kelly Moon | ... | script supervisor |
Transportation Department
Blue Angus | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Kymn Brettoner | ... | production accountant |
Shauna Bryan | ... | assistant to producers (as Shauna Bryan McLeod) |
John Carron | ... | playback coordinator |
Michael D. Cernicky | ... | assistant to producers (as Mike Cernicky) |
Shirley Delovich | ... | assistant to producers |
Dan E. Fesman | ... | executive story editor |
Rob Fournier | ... | Armourer |
Josh Lobis | ... | story editor |
Helen MaComb | ... | production coordinator |
Julie Mankowski | ... | accountant |
Shelley Markevich | ... | stand-in |
Darin Moiselle | ... | story editor |
Scott Nimerfro | ... | story editor |
Wade S. Trefethen | ... | assistant to producers |