Directed by
Rupert Wainwright |
Writing Credits (WGA)
Cooper Layne | ... | (screenplay) |
John Carpenter | ... | (1980 screenplay) and |
Debra Hill | ... | (1980 screenplay) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
John Carpenter | ... | producer |
Mark Cartier | ... | development executive |
Randi Chernov | ... | associate producer |
Derek Dauchy | ... | executive producer |
David Foster | ... | producer |
Todd Garner | ... | executive producer |
Grace Gilroy | ... | producer |
Debra Hill | ... | producer |
Dan Kolsrud | ... | executive producer |
Shane Riches | ... | associate producer |
Music by
Graeme Revell |
Cinematography by
Nathan Hope | ... | director of photography |
Editing by
Dennis Virkler |
Casting By
Cathy Sandrich Gelfond | ||
Amanda Mackey |
Production Design by
Michael Diner | ||
Graeme Murray |
Art Direction by
Michael Diner | ||
Catherine Lehman | ... | (as Catherine Schroer) |
Set Decoration by
Rose Marie McSherry |
Costume Design by
Monique Prudhomme |
Makeup Department
Jill Bailey | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Rebeccah Delchambre | ... | makeup artist |
Chris Devitt | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Monica Huppert | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Michelle Lemieux | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Toby Lindala | ... | key prosthetic makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Harlow MacFarlane | ... | lead makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Shauna Magrath | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Holland Miller | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Connie Parker | ... | makeup department head |
Jessica Rain | ... | assistant hair stylist |
Geoff Redknap | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Forest Sala | ... | assistant hair stylist |
Sanna Seppanen | ... | key hair stylist |
Kyla Rose Tremblay | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. (as Kyla Tremblay) |
Lisa Waddell | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. |
Lance Webb | ... | shop coordinator: Schminken Studio Inc. |
Toby Lindala | ... | makeup effects designer: Schminken Studio Inc. (uncredited) |
J.P. Mass | ... | special makeup effects: Schminken Studio Inc. (uncredited) |
Jamie Salmon | ... | prosthetic sculptor: Schminken Studio Inc. (uncredited) |
Jackie K. Seo | ... | makeup effects technician: Schminken Studio Inc. (uncredited) |
Production Management
Grace Gilroy | ... | unit production manager |
Isabel Henderson | ... | post-production supervisor |
Jim Rowe | ... | unit production manager: second unit |
Second Unit Director or Assistant Director
David Barrett | ... | second unit director (as David M. Barrett) |
Silver Butler | ... | third assistant director |
Douglas Dean III | ... | first assistant director (as Douglas F. Dean III) |
David Klohn | ... | key second assistant director |
Catherine Kretz | ... | second assistant director: second unit |
Ania Musiatowicz | ... | trainee assistant director |
Jennifer Nelson | ... | third assistant director: second unit |
Karen Robyn | ... | first assistant director: second unit |
Eddy Santos | ... | second second assistant director |
Timothy B.L. Sereda | ... | first assistant director: second unit (as Tim Sereda) |
Art Department
Tony Beck | ... | lead dresser (as Anthony Edmund Beck) |
Martine Bilodeau | ... | scenic artist |
Jerry Bingham | ... | storyboard artist |
Nancy Anna Brown | ... | set designer (as Nancy Brown) |
Pamela Cambiazo | ... | storyboard artist |
Adam Catt | ... | set dresser (as Adam H. Catt) |
Kevin Clark | ... | leadman: greens |
Nelson Dewey | ... | storyboard artist |
Brian Epp | ... | property master: second unit |
Glenn Foerster | ... | head greensman |
Terry Foerster | ... | stand-by carpenter |
Leor Froelich | ... | set dresser (as Leor Forelich) / set dresser |
Kumvana Gomani | ... | art department coordinator |
Shannon Gottlieb | ... | assistant set decorator |
Kevin Griffin-Park | ... | on-set dresser (as Kevin Park) |
Doug Hardwick | ... | construction coordinator (as Douglas Hardwick) |
Jan Holmsten | ... | construction buyer |
Sally Hudson | ... | graphic designer |
Martina Javorova | ... | set designer |
Laurie Marsh | ... | lead dresser |
Angus McDonell | ... | set dresser (as Angus MacDonell) |
Mike McLeod | ... | construction foreman (as Michael McLeod) |
Eric Partridge | ... | assistant property master |
Dan Petrescu | ... | lead painter |
Stephen Platt | ... | storyboard artist |
Steven Reintjes | ... | scenic foreman |
Chris Renshaw | ... | set dresser |
Kristin Shanski | ... | assistant property master (as Kristin Beaudin) |
Slava Shmakin | ... | art department coordinator (as Stanislava Shmakin) |
Macleod Sinclaire | ... | on-set dresser |
Mark Stainthorpe | ... | construction foreman |
Peter Stratford | ... | set designer (as Peter R. Stratford) |
Grant Swain | ... | property master |
Stephen Vance | ... | scenic artist |
Marc Vena | ... | storyboard artist (as Mark Vena) |
Ken Wells | ... | head painter (as Kenneth Wells) |
Sean Will | ... | scenic painter |
Kay Yamanaka | ... | stand-by painter |
Sound Department
Paul Aulicino | ... | sound effects editor |
Steve Bartkowicz | ... | sound re-recording engineer (as Steve Barkowicz) |
Darren Brisker | ... | production sound mixer |
Patrick Cusack | ... | assistant sound editor |
Marc Deschaine | ... | assistant sound editor |
Robert Deschaine | ... | adr mixer |
Michael Dressel | ... | foley editor |
Nerses Gezalyan | ... | foley mixer / sound mixer |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer |
Jon Lavender | ... | boom operator |
Steve Mann | ... | sound effects editor |
Matthew McKenzie | ... | adr recordist |
James Moriana | ... | foley artist (as Jimmy Moriana) |
Steve Nelson | ... | sound effects editor (as Steven F. Nelson) |
Katelin Petersen | ... | adr looping |
Stephen P. Robinson | ... | sound designer |
Karen Schell | ... | sound assistant |
Brad Sherman | ... | supervising sound mixer |
Unsun Song | ... | sound re-recordist |
Bruce Stambler | ... | supervising sound editor |
Greg Steele | ... | adr mixer |
John C. Stuver | ... | supervising dialogue editor |
Becky Sullivan | ... | supervising adr editor |
Jon Taylor | ... | supervising sound mixer |
Tami Treadwell | ... | adr recordist |
Jeffrey Wilhoit | ... | foley artist |
Greg Zimmerman | ... | adr recordist |
Special Effects by
Douglas W. Beard | ... | special effects technician |
Bob Comer | ... | special effects coordinator |
Gord Currie | ... | special effects technician (as Gordon Currie) |
Barry Hebein | ... | special effects technician |
Philip Edward Jones | ... | special effects technician (as Philip Jones) |
Dan Keeler | ... | special effects foreman |
Robert Lyle | ... | special effects technician (as Rob Lyle) |
Glen Marcoux | ... | special effects assistant |
Eric Milner | ... | special effects technician |
Ian O'Connor | ... | special effects coordinator: title sequence & inserts |
Michael Saz | ... | special effects crew |
Terry Sonderhoff | ... | special effects coordinator: second unit |
Harry Tomsic | ... | special effects technician |
Robert Yeager | ... | special effects technician |
Robert Martin Luther Carter | ... | special effects technician (uncredited) |
Barry Hebein | ... | fabricator (uncredited) |
Harry Tomsic | ... | fabricator (uncredited) |
Visual Effects by
Eric Algren | ... | inferno artist: Hydraulx |
Casey Allen | ... | compositor: Hydraulx |
Alp Altiner | ... | conceptual designer: Hydraulx / matte painter: Hydraulx |
Oliver Arnold | ... | 3D lighting designer: Hydraulx |
Ron Barr | ... | digital opticals |
Scott E. Baxter | ... | digital effects artist: Hydraulx |
Christopher Bonnstetter | ... | 3D fluid effects designer: Hydraulx (as Chris Bonnstetter) |
Guy Botham | ... | visual effects executive producer |
Jess Bryden | ... | additional visual effects |
Joshua Cordes | ... | senior 3D animator: Hydraulx |
Peter 'Beak' Cvijanovic | ... | inferno artist: Hydraulx (as Peter Cvijanovic) |
August Alondra Davies | ... | 3D animator: Hydraulx (as Paul Davies) |
Chad Dearmore | ... | pre-visualization artist: Crack Creative |
Jeannine Dupuy | ... | visual effects coordinator |
Andrew Edwards | ... | inferno artist |
Don Greenberg | ... | inferno artist: Hydraulx |
Josh Hatton | ... | 3D fluid effects designer: Hydraulx |
Karl Herrmann | ... | visual effects director of photography |
Jeff Heusser | ... | inferno artist: Hydraulx |
Sara Hyoun | ... | assistant visual effects editor |
Atsushi Imamura | ... | 3D modeler: Hydraulx |
Zack Judson | ... | 3D particle effects designer: Hydraulx |
Josh Kent | ... | 3D artist: Hydraulx |
Joshua I. Kolden | ... | pre-visualization supervisor: Crack Creative (as Joshua Kolden) |
Bill Kunin | ... | senior Inferno artist: Hydraulx |
Erik Liles | ... | 2D supervisor: Hydraulx |
Adam Lisagor | ... | visual effects editor: Hydraulx |
Paul Maples | ... | motion control operator |
George McCarthy | ... | visual effects editor |
Tony Meagher | ... | visual effects producer: Hydraulx |
Scott Metzger | ... | 3D artist: Hydraulx |
Scott Michelson | ... | visual effects executive producer: Hydraulx |
Daisuke Morita | ... | compositor: Hydraulx |
Josh Mossotti | ... | pre-visualization artist: Crack Creative (as Joshua Mossotti) |
Nolan Murtha | ... | pre-visualization artist: Crack Creative |
Brian Nugent | ... | compositor: Hydraulx |
Jeff Olm | ... | inferno artist: Hydraulyx |
Chris Payne | ... | compositor: Hydraulx |
Chris Radcliffe | ... | 3d artist: Hydraulx |
Karl Rogovin | ... | visual effects coordinator: Hydraulx |
Michael Saz | ... | Inferno artist: Hydraulx (as Mike Saz) |
Candice Scott | ... | inferno artist: Hydraulx |
Joel Sevilla | ... | senior 3D animator: Hydraulx |
Laura Sevilla | ... | inferno artist: Hydraulx |
Greg Souers | ... | inferno artist: Hydraulx |
Colin Strause | ... | visual effects designer: Hydraulx |
Greg Strause | ... | visual effects designer: Hydraulx |
Ryoji Takai | ... | 3D modeler: Hydraulx |
Wilson Tang | ... | digital restoration |
Shigeharu Tomotoshi | ... | 3D modeler: Hydraulx |
Chris Watts | ... | visual effects supervisor: Hydraulx |
Chris Wells | ... | 3D supervisor: Hydraulx |
Edson Williams | ... | inferno artist: Hydraulx |
Loeng Wong-Savun | ... | inferno artist: Hydraulx (as Long Wong-Savun) |
Yoshiya Yamada | ... | 3D modeler: Hydraulx |
Paolo Joel Ziemba | ... | pre-visualization artist: Crack Creative (as Paolo Ziemba) |
Eric Algren | ... | flame artist (uncredited) |
Oliver Arnold | ... | lighting technical director (uncredited) |
Hugo Dominguez | ... | rotoscope artist: Hydraulx (uncredited) |
Patrick Flannery | ... | visual effects stills photographer: Hydraulx (uncredited) |
Mark Alan Loso | ... | compositor (uncredited) |
Stunts
Guy Bews | ... | stunts |
Lou Bollo | ... | stunts |
Curt Bonn | ... | stunt rigging coordinator |
Bobby Bysouth | ... | stunts (as Bobbi Bysouth) |
Brett Chan | ... | stunts |
Laura Lee Connery | ... | stunts |
Marny Eng | ... | stunts |
Caroline Field | ... | stunts (as Carolyn Field) |
Ernie Jackson | ... | stunts |
Yvette Jackson | ... | stunts |
Ken Kirzinger | ... | stunt coordinator |
Michael Langlois | ... | stunts |
Paul Lazenby | ... | stunt rigger / wire technician |
Mike Mitchell | ... | stunts (as Mike A. Mitchell) |
David Mylrea | ... | stunts |
Scott Nicholson | ... | stunts |
Chris Sayour | ... | stunts (as Christopher Sayour) |
Sharon Simms | ... | stunts |
Lori Stewart | ... | stunts |
Melissa R. Stubbs | ... | stunts |
John Ulmer | ... | stunts |
Angela Uyeda | ... | stunts |
Lauro David Chartrand-Del Valle | ... | stunts (as Lauro Chartrand) |
Brent Woolsey | ... | stunts |
Darryl Quon | ... | wire technician (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Steven A. Adelson | ... | camera operator: "a" camera |
Matt Almas | ... | best boy grip |
Brendan Chalmers | ... | second assistant camera: "b" camera |
Chris Cove | ... | first assistant camera: underwater unit |
Drew David | ... | leadman grip |
Herb DeWaal | ... | key grip: underwater unit |
Rob Doak | ... | computer playback operator |
Harvey Fedor | ... | key grip: second unit |
Jim Filippone | ... | pilot: camera helicopter |
Derrick Garland | ... | lamp operator |
Jeff Harvey | ... | best boy electric |
Russell Hawkes | ... | dolly grip |
Cam Hayduk | ... | first assistant camera: "b" camera |
Karl Herrmann | ... | director of photography: second unit (as Karl Hermann) |
Dean Heselden | ... | camera operator: "b" camera / steadicam operator: "b" camera |
John-David Hutchison | ... | rigging best boy |
Ken Johns | ... | video assist: second unit |
Bill Kassis | ... | gaffer: second unit (as William J. Kassis) / lamp operator (as Bill Cassis) |
Phil Klapwyk | ... | rigging gaffer |
Derek Lalonde | ... | grip |
Harvey LaRocque | ... | camera operator: second unit |
John Le Roy | ... | key rigging grip |
David W. Leblanc | ... | chief lighting technician: underwater unit (as David Leblanc) |
Derek Leblanc | ... | best boy rigging grip |
Taylor Matheson | ... | first assistant camera: "a" camera |
Rob McEwan | ... | still photographer |
Stephen J. McKnight | ... | first assistant camera: second unit (as Stephen McKnight) |
Dan Morrison | ... | loader |
Jessica Moskal | ... | first assistant camera: second unit (as Jessica C. Moskal) |
Sean Oxenbury | ... | rigging best boy |
Clint Paglaro | ... | video assist |
Dylan Paul | ... | balloon light technician |
Andrew Pereszlenyi | ... | second best boy |
Randy Peterson | ... | second assistant camera: "a" camera (as Randy Petersen) |
Randal Platt | ... | director of photography: second unit |
Dave Riopel | ... | dolly grip: second unit |
Ian Roscorla | ... | grip |
James Salberg | ... | dolly grip |
Charlie Schultz | ... | best boy grip: second unit |
Ian Seabrook | ... | underwater director of photography |
Jase Tanner | ... | best boy electric: second unit |
David Tickell | ... | chief lighting technician |
Daniel Volonino | ... | second assistant camera |
Nick Watson | ... | first assistant camera: "b" camera |
Thomas E. Watson | ... | generator operator (as Tom Watson) |
Tony Whiteside | ... | key grip |
Brian Whittred | ... | camera operator: second unit |
Steven J. Winslow | ... | aerial camera technician: Wescam camera |
Gerhard Ramone Young | ... | grip (as Gerhard Young) |
David Kohler | ... | lamp operator (uncredited) |
Ed 'Animal' Schulz | ... | rigging grip (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Kevin Arens | ... | casting assistant: Canada |
Elisa Bayley | ... | casting assistant: Canada |
Kate Carlin | ... | voice casting |
Sean Cossey | ... | casting: Canada |
Sandra Couldwell | ... | extras casting |
Farrah Fox-Collis | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Dawn Climie | ... | costume supervisor (as Dawn Leigh Climie) |
Christine Coutts | ... | costumer |
Daevina Danyluck | ... | costumer |
Lise Hache | ... | assistant costume designer |
Anthea Mallinson | ... | costume dyer/breakdown |
Clare McLaren | ... | costumer |
Heather Seshadri | ... | costume dyer/breakdown (as Heather Rupert) |
Editorial Department
Brian G. Addie | ... | second assistant editor (as Brian Addie) |
Jill Allanson | ... | telecine assistant |
Ron Barr | ... | digital intermediate editor |
Frank Borders | ... | post-production assistant |
Cheryl Buckman | ... | first assistant editor |
Ryan Dixon | ... | post-production assistant (as Ryan B. Dixon) |
Ryan Hogan | ... | telecine colorist: high definition |
Trent Johnson | ... | digital film colorist |
Ryan Laudan | ... | post-production assistant |
Michael R. Miller | ... | additional editor |
Matthew Schmidt | ... | additional editor |
Devin Sterling | ... | digital intermediate producer |
Laura Terry | ... | post-production coordinator (as Laura Heath Terry) |
Lee Wimer | ... | color timer |
Location Management
Gregory Astop | ... | assistant location manager (as Greg Astop) |
Renee Bella | ... | assistant location manager |
Vincent Dela Luna | ... | assistant location manager |
Scott Firth | ... | location scout |
Alexandra Pacheco | ... | trainee assistant location manager |
Josh Pickens | ... | location production assistant |
Geoff Teoli | ... | location manager |
Ron Wakaluk | ... | location scout |
Music Department
Brian Bulman | ... | music editor |
Budd Carr | ... | executive music producer |
Mark Curry | ... | score mixer |
Boris Elkis | ... | additional music programmer |
Nora Felder | ... | executive music producer |
Elliott Goldkind | ... | assistant music editor |
Justin Reeve | ... | music coordinator |
Ashley Revell | ... | music editor |
David E. Russo | ... | music programmer (as David Russo) |
Joshua Winget | ... | music editor (as Josh Winget) |
Script and Continuity Department
Ann Marie Clark | ... | script supervisor: second unit (as Anne-Marie Clark) |
Jessica Clothier | ... | script supervisor |
Transportation Department
Al Baxter | ... | driver (as Allan W. Baxter) |
Jake Callihoo | ... | transportation coordinator (as James Callihoo) |
Kelly Cramb | ... | driver |
Tom Dorndoff | ... | driver |
Steve Ellis | ... | transportation captain: second unit |
Peter Franta | ... | driver (as J. Peter Franta) |
Gordon Heibein | ... | driver |
Paul Irvine | ... | driver |
Dan Johnson | ... | driver (as Dan Johnston) |
Diana Kilmury | ... | driver |
Ron Lacroix | ... | transportation co-captain |
Laurie Matheson | ... | driver |
Mike Murphy | ... | driver |
Dean Rama | ... | transportation captain |
Gerry Stewart | ... | driver |
Rick Tait | ... | driver |
Geoff Williams | ... | picture car coordinator |
Stephen Carr | ... | personal driver (uncredited) |
Ian Thompson | ... | fire truck wrangler (uncredited) |
Additional Crew
Buck Aarons | ... | diver |
Evan Allen | ... | production assistant |
Dean Altit | ... | Physical Production |
Lily Andersen | ... | production assistant |
Ivana Augustine | ... | production assistant (as Ivana Zbozinek) |
Jason Bachmann | ... | production assistant |
Jesse Bostick | ... | adr loop group |
Jeff Bough | ... | coordinator: water safety / dive supervisor |
Jessie Coblentz | ... | voice over: children |
Nova Cogswell | ... | production assistant |
Dan Crosby | ... | assistant marine coordinator |
Jason Crosby | ... | marine coordinator |
Drew David | ... | lead man set-up |
Tina Dawson | ... | assistant accountant / first assistant accountant |
Barbara Enefer | ... | assistant production coordinator |
Ellie Fox | ... | accountant / assistant accountant |
Warren Dean Fulton | ... | key set production assistant |
Gina Gilberto | ... | assistant: Mr. Carpenter |
George Grove | ... | puppeteer |
Alex Haxby | ... | assistant marine coordinator |
Roberta Henriksen | ... | production coordinator: second unit (as E. Roberta Henricksen) |
Ryan E. Heppe | ... | development executive |
Louise M. Hetherington | ... | craft service (as Louise Hetherington) / first aid (as Louise Hetherington) |
Danny Ho | ... | playback supervisor |
Krista Huppert | ... | accounting clerk |
Colin Jenken | ... | video/cgi playback |
Gordon Juli | ... | security |
Jonathan Krauth | ... | production assistant |
Montgomery R. Law | ... | production assistant |
Wendy Lewis | ... | production coordinator |
Anja Liimatainen | ... | assistant to producers |
Toby Lindala | ... | puppeteer |
Tali Lipa | ... | production accountant |
Wayne Lloyd | ... | key office production assistant |
Gwen MacQueen | ... | accounting clerk |
Emilie Maison | ... | press attache france |
Erica Maletz | ... | production assistant |
Frankie Ryan Manriquez | ... | Adr Loop Group |
Prem Marimuthu | ... | set wireman |
Christie Mattull | ... | insurance services / production insurance |
Angela Meding | ... | assistant accountant |
Robert Milicevic | ... | cast security / security |
Angela Muir | ... | second photo double |
Lee Anne Muldoon | ... | unit publicist |
Grant Pierce Myers | ... | assistant: Mr. Dauchy (as Grant Myers) |
Nicole Neeman | ... | production assistant |
Chooch Paglaro | ... | playback supervisor |
Jansen Panettiere | ... | adr loop group |
Louisa Phung | ... | production assistant |
Jayne Polousky | ... | assistant: Mr. Garner |
Sherri Potter | ... | vice president: West Coast Sales: Technicolor |
Dennis Rawe | ... | accounting clerk |
Ryan Robertson | ... | main title producer |
Jesse Schwartz | ... | Adr Loop Group (as Jesse M. Schwartz) |
Megan M. Shank | ... | assistant: Mr. Foster |
Chris Sobolewski | ... | production assistant |
Laura Terry | ... | production coordinator |
Rory Thost | ... | loop group |
Shawn Timoteo | ... | chef |
Gregory Veeser | ... | assistant: Mr. Wainwright |
Brian Wetherby | ... | assistant: Mr. Wainwright |
Roger Williams | ... | epk/bts service provider: Inspired Image Picture Company |
Mike Witherington | ... | production assistant |
Darcy Woodley | ... | animal trainer |
Dylan Gray Woodley | ... | animal trainer |
Steve Woodley | ... | head dog trainer |
Mike Atwater | ... | production assistant (uncredited) |
Taylor Masamitsu | ... | additional voices (uncredited) |
Thanks
Debra Hill | ... | in loving memory of |