Directed by
Steve Barron |
Writing Credits (WGA)
John Fusco | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Nick Abdo | ... | post-production producer |
John Fusco | ... | associate producer |
Georgina Lightning | ... | associate producer |
Ron McLeod | ... | producer |
Matthew O'Connor | ... | producer |
Music by
Stephen Warbeck |
Cinematography by
Jon Joffin |
Editing by
Colin Green |
Casting By
Rene Haynes |
Production Design by
Ken Rempel |
Art Direction by
Bill Ives | ||
Andrew Moreau |
Set Decoration by
Paul Healy |
Costume Design by
Mario Davignon |
Makeup Department
Lisa Belyea | ... | second assistant makeup artist |
Chris Bridges | ... | key special makeup effects artist |
Bryon Callaghan | ... | key makeup artist |
Caroline Dehner | ... | key hair stylist: second unit |
Laura Demoissac | ... | hair stylist |
Tania El Zahr | ... | assistant makeup artist |
Réjean Forget | ... | key hair stylist (as Rejean Forget) |
Donna Fuller | ... | makeup department head |
Amy Gervais | ... | assistant makeup artist |
Chris Harrison-Glimsdale | ... | assistant hair stylist |
Joanne Jacobsen | ... | makeup artist |
Christine Larocque | ... | wig maker |
Al Magallon | ... | key special effects makeup |
Linda Nelson | ... | assistant hair stylist |
Don Olson | ... | hair stylist |
Karla Pospisil | ... | makeup artist |
Samantha J. Rumball | ... | makeup artist |
Tina Sims | ... | hair stylist |
Omar Roessler | ... | makeup artist: dailies (uncredited) |
Production Management
Michael Charske | ... | production supervisor: USA |
Mary Church | ... | unit production manager: USA |
Leslie Cowan | ... | unit production manager |
Michael O'Connor | ... | post-production supervisor |
Lisa Towers | ... | production supervisor: second unit |
Second Unit Director or Assistant Director
Melissa V. Barnes | ... | first assistant director: USA (as Melissa Barnes) |
Nicholas Brooks | ... | second unit director |
Peter Dashkewytch | ... | first assistant director |
Suzan Derkson | ... | first assistant director: second unit |
Cory Faulkner | ... | trainee assistant director |
Devin Hillier | ... | third assistant director: second unit |
Matthew Kershaw | ... | third assistant director |
Travis McConnell | ... | trainee assistant director |
Ron McLeod | ... | second unit director |
Brad Medhurst | ... | second assistant director / second assistant director: second unit |
Stephanie P. O'Brien | ... | second second assistant director: USA (as Stephanie O'Brien) |
Matthew O'Connor | ... | second unit director |
Martin Pedersen | ... | day call second assistant director |
Philip Spink | ... | second unit director |
Pierre Tremblay | ... | second assistant director |
Michele Williams | ... | third assistant director |
Art Department
Jennifer Bannister | ... | art department coordinator |
Kate Biddell | ... | props builder |
Arran Brownlee | ... | storyboard and concept artist |
Corran Brownlee | ... | storyboard and concept artist |
Tim C Campbell | ... | paint foreman |
Barbara Chandler | ... | paint foreman |
Mickael Coedel | ... | concept artist: Giant Killer Robots |
Jason Coxworthy | ... | lead dresser |
John Dambrauskas | ... | greens coordinator |
Darcy Healy | ... | dresser |
Charmaine Husum | ... | on-set scenic artist |
Tom Johnson | ... | props painter |
Jürgen Lutze | ... | construction coordinator (as Jurgen Lutze) |
Chris MacRae | ... | set dresser |
Alan McCullagh | ... | assistant set decorator |
Denise Nadredre | ... | lead dresser (as Denise Buza) |
Justin Onofriechuk | ... | assistant property master |
Tim Ranson | ... | prop builder |
Albert F. Seibert | ... | prop builder (as Albert Seibert) |
John Sherrington | ... | props |
Trevor Smith | ... | assistant art director |
Brent Strosher | ... | props trainee |
Susan Turner | ... | set designer |
Bev Ulmer | ... | scenic painter |
Jason Webster | ... | painter |
James Weeks | ... | props builder |
Jordy Wihak | ... | on-set props |
Ken Wills | ... | property master |
Kimberley Zaharko | ... | art department assistant |
Kelly Coe | ... | metal fabricator (uncredited) |
Sound Department
Kristin Agi | ... | adr coordinator |
Jovan Ajder | ... | sound editor |
Philip Barnes | ... | sound editor |
Beau Biggart | ... | adr mixer |
Craig Butters | ... | sound designer |
Paul Conway | ... | adr supervisor |
Jonathan Cronin | ... | sound editor |
Peter Crooks | ... | adr editor |
Anthony Faust | ... | foley mixer / foley supervisor |
James Feltham | ... | re-recording mixer |
Nigel Heath | ... | re-recording mixer |
Geo Major | ... | boom operator |
Robert Seymour | ... | sound mixer |
George Tarrant | ... | sound mixer |
Calvin Wilson | ... | assistant second boom operator |
Paul Wrightson | ... | sound effects editor |
Special Effects by
Eric Bullock | ... | special effects |
James Kozier | ... | special effects supervisor |
Tim Storvick | ... | special effects coordinator |
Eric Vrba | ... | special effects |
Visual Effects by
Laide Agunbiade | ... | digital compositor |
James Allen | ... | digital compositor: Glassworks |
Dina Allgaeuer | ... | visual effects producer |
Oliver Atherton | ... | scanning and recording |
Christopher Batty | ... | previsualization animator |
Kevin Bell | ... | compositor: Giant Killer Robots |
Gaëlle Bossis | ... | digital artist |
Andy Boyd | ... | digital artist: Glassworks |
Juan Pablo Brockhaus | ... | digital artist: Glassworks |
Nicholas Brooks | ... | visual effects supervisor |
Robin Carlisle | ... | research and development: Glassworks |
Myriam Catrin | ... | digital artist |
Emmanuel Chapon | ... | CG artist: lamaison |
Mickael Coedel | ... | concept artist: Giant Killer Robots / modeler: Giant Killer Robots |
Ryan Cook | ... | digital effects artist |
Václav Cízkovský | ... | digital artist: Glassworks (as Václav Cizkovsky) |
Annie Dautane | ... | visual effects producer |
Sascha Dhillon | ... | visual effects editor |
Paul Dickson | ... | digital compositor: Glassworks |
François Dumoulin | ... | digital compositor |
Stephen Elson | ... | visual effects producer |
Ludo Fealy | ... | head of 2D: Glassworks |
Andrew Francis | ... | telecine operator |
Luc Froehlicher | ... | cgi supervisor |
Tau Gerber | ... | compositor: Giant Killer Robots |
Matthew Gidney | ... | digital artist: Double Negative |
Greg Gladstone | ... | technical director: Giant Killer Robots |
Zenon Goral | ... | visual effects coordinator |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
Jeremy Hattingh | ... | digital compositor |
Alastair Hearsum | ... | head of animation: Glassworks |
Duncan Horn | ... | digital compositor: Glassworks |
Daniel Jahnel | ... | digital artist: Glassworks |
Sophie Leclerc | ... | visual effects producer |
Andrew Lockley | ... | digital compositor: Double Negative |
Bruno Maillard | ... | digital artist |
Fay McConkey | ... | visual effects producer: Double Negative |
Nathan McConnel | ... | digital artist: Glassworks |
Meredith Meyer-Nichols | ... | visual effects producer: Giant Killer Robots |
Neil Miller | ... | matte painter: Double Negative |
Rachel Mills | ... | digital compositor: Glassworks |
Alice Mitchell | ... | digital compositor |
Charlie Noble | ... | digital supervisor: Double Negative |
Donal Nolan | ... | digital compositor |
Tim Phillips | ... | visual effects producer: Glassworks |
Cristina Puente | ... | digital compositor |
Eve Ramboz | ... | cgi supervisor |
Crawford Reilly | ... | digital compositor: Glassworks |
Peter Reilly | ... | research and development: Glassworks |
Ian Richardson | ... | digital compositor: Glassworks |
Xavier Roig | ... | generalist: Double Negative |
Matthieu Royer | ... | animation supervisor: La Maison |
Andy Salter | ... | digital compositor: Glassworks |
Eric Schweickert | ... | visual effects artist |
David Sewell | ... | digital compositor |
Matthew Shaw | ... | video editorial |
Kevan Shorey | ... | matchmove artist: Double Negative |
Asa Shoul | ... | colourist |
John Spooner | ... | visual effects cameraman |
Jim Steel | ... | digital compositor: Double Negative |
Bruce Steele | ... | head of visual effects: Glassworks |
Jelena Stojanovic | ... | lead compositor |
Åsa Svedberg | ... | digital artist: Double Negative |
Alexander Vegh | ... | previsualization supervisor |
John Vegher | ... | cgi supervisor |
David Vickery | ... | cg artist: Double Negative |
Grant White | ... | digital artist: Glassworks |
Ged Wright | ... | digital artist |
David Zbriger | ... | Digital Asset Manager: Giant Killer Robots |
Eric D. Christensen | ... | digital artist (uncredited) |
Mary E. Manning | ... | pre-visualization artist (uncredited) |
Stunts
Lesia Bear | ... | stunt double (uncredited) |
Allen Bruisedhead | ... | stunt performer (as Allen Bruised Head) |
Marty Chiefcalf | ... | stunt performer (as Marty Wiloman Chiefcalf) |
Arthur Sonny Clegg | ... | stunt performer |
Chad Cosgrave | ... | stunt performer |
Tom Eirikson | ... | stunt coordinator |
Ben Lewis | ... | stunt performer |
William H. Linders | ... | stunt performer (as William Linders) |
Juddson Keith Linn | ... | stunt performer (as Juddson Linn Luke) |
Cam Sutherland | ... | stunt performer |
Brent Woolsey | ... | stunt performer |
Ken Zilka | ... | stunt performer |
Jimmy Lynn Davis | ... | stunts (uncredited) |
Jim Finkbeiner | ... | stunts (uncredited) |
Terrance Leigh | ... | stunt coordinator: second unit (uncredited) |
Shawn C. Orr | ... | stunts (uncredited) |
Dwayne Wiley | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Allan Belyea | ... | key grip: second unit |
Regan Enderl | ... | second unit |
Sacha Fassaert | ... | underwater assistant camera |
Schane Godon | ... | assistant camera |
Dawn Grey | ... | camera intern |
Braden Haggerty | ... | underwater camera operator |
Kieran Humphries | ... | first assistant camera: "b" camera |
Michael Iwan | ... | "a" dolly grip |
Simon Jori | ... | first assistant camera: "a" camera |
Charles Koetke | ... | best boy grip |
Mike Kolafa | ... | gaffer: second unit |
Tom Kolafa | ... | best boy |
Burton Kuchera | ... | gaffer (as Burton 'Joe' Kuchera) |
John Kuchera | ... | key grip |
Marty McInally | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Jos Oman | ... | second assistant camera: "b" camera |
Richard Sinclair | ... | second assistant camera: "a" camera |
John Spooner | ... | director of photography: second unit |
Aaron Stewart | ... | lamp operator |
Scott Storm | ... | grip |
John Trapman | ... | aerial director of photography |
Michael Wale | ... | camera operator: "b" camera / director of photography: second unit |
Nancy Klokocka | ... | grip (uncredited) |
Animation Department
Mickael Coedel | ... | animator: Giant Killer Robots |
Yannick Giaume | ... | animator |
Casting Department
Jeff Ham | ... | casting assistant |
Carmen Kotyk | ... | casting associate: Canada |
Alyson Lockwood | ... | casting: extras, Calgary |
Kris Rurka | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Valerie Bordeleau | ... | head costume ager/dyer |
Devora Brown | ... | costume truck supervisor |
Carolyn Devins | ... | background truck costumer |
Jeffrey Fayle | ... | costume set supervisor |
André Ricard | ... | assistant costume designer |
Micheline Rouillard | ... | assistant costume designer |
Leslie Tufts | ... | costumer (uncredited) |
Editorial Department
Richard Cordes | ... | colorist: dailies |
Mary Finlay | ... | associate editor |
Andrew Francis | ... | datacine operator: Cinesite Europe |
Eve Gabereau | ... | post-production coordinator |
Michael Goodnight | ... | promo editor |
Yelena Lanskaya | ... | additional editor |
Jason Wheeler | ... | negative cutter |
Location Management
Neale Joudrie | ... | location unit manager |
Ben Owens | ... | assistant location manager |
Matt Palmer | ... | key assistant location manager |
Mark Voyce | ... | location manager: second unit |
Betty Weaver | ... | locations: New Mexico/Arizona |
Skip Whitson | ... | assistant to location manager |
Angelique Silberman | ... | location coordinator (uncredited) |
Music Department
James Bellamy | ... | music editor |
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Brent Michael Davids | ... | associate composer |
Chris Dibble | ... | music mixer |
Nick Ingman | ... | conductor |
Everton Nelson | ... | musician: violin |
Paul Kegg | ... | musician: cello (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sandi Cameron | ... | script supervisor |
Transportation Department
Bruce McGregor | ... | driver |
Coleman Robinson | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Papa's Angels | ... | production assistant |
Dwight Beard | ... | wrangler |
David Michael Beaupre | ... | researcher |
David Benning | ... | production assistant |
T.J. Bews | ... | wrangler coordinator |
George Carol | ... | advisor: Mohawk |
Kay Carol | ... | advisor: Mohawk |
Cameron Chapman | ... | production assistant |
Chris Cinnamon | ... | second unit location production assistant |
Rob Doak | ... | video |
Jon Doe | ... | production assistant |
Dreamkeeper | ... | production assistant |
Daniel Luke Fitch | ... | production assistant (as Luke Fitch) |
Sam Gainer | ... | production coordinator |
Hanay Geiogamah | ... | advisor: Xiowa |
Lorie Gibson | ... | set production assistant |
Evan Godfrey | ... | production assistant |
D.C. Grey | ... | intern |
Frederick Heartline | ... | research coordinator |
Travis Hills | ... | key set production assistant: New Mexico/Arizona |
Jai James | ... | set production assistant |
Kirk Jarrett | ... | buffalo wrangler |
Flo Krisko | ... | animal trainer |
Stephen H. Lewis | ... | production assistant |
Georgina Lightning | ... | acting coach / dialect/language coach |
Joe Little Coyote Sr. | ... | advisor: Cheyenne |
Brad Logel | ... | assistant production coordinator |
Therese Ludlow | ... | assistant production coordinator |
Grace MacLeod | ... | assistant coyote trainer |
Connie Marshall | ... | production office assistant |
Roberta Mayer | ... | production auditor: second unit |
Zahn McClarnon | ... | voice |
David Midthunder | ... | adr voice |
Ednah New Rider Weber | ... | advisor: Pawnee |
Jason Nolan | ... | set production assistant |
Sara M. Pennington | ... | production assistant (as Sara M. Lewis) |
Rat Race | ... | production assistant |
Dennis Rawe | ... | accounting clerk |
Sonny Richards | ... | advisor: Lakota |
Robert Ruby | ... | advisor: Pacific Northwest (as Dr. Robert Ruby) |
Kerry M. Scott | ... | advisor: Blackfoot Nation (as Kerry Scott) |
Cave Starling | ... | accounting clerk |
Ruth Steadman | ... | assistant to director |
Jake Swamp | ... | advisor: Mohawk (as Chief Jake Swamp) |
Chris Swinney | ... | set medic |
Cindy Swinney | ... | craft service |
Chantal Teasdale | ... | head craft service |
Bruce Toy | ... | chef |
Lisa Ungarian | ... | production coordinator |
Jonathan Wolf | ... | production accountant / studio representative |
Robin Wortman | ... | production advisor: aboriginals |
Ken Zilka | ... | wrangler captain |
Frederick Heartline | ... | assistant to producer (uncredited) |